3 Bed Middle Floor Apartment in Mijas i Mijas, Lejlighed
Lejlighed

Calanova Collection Lejligheder i Mijas

Calanova Collection er et nybyggeri boligprojekt i Mijas, designet til at tilbyde en luksuriøs livsstil med imponerende udsigter og førsteklasses faciliteter. Beliggende mellem hav og bjerge, kombinerer projektet roen fra et naturligt miljø med bekvemmeligheden af moderne byliv. Lejlighederne med 2 og 3 soveværelser er designet til at maksimere naturligt lys og panoramaudsigt, og tilbyder rummelige indvendige rum og højkvalitetsfinish.

€510.000 - €710
2
Soveværelser
2
Badeværelser
72 m²
Boligareal
Fra €510.000
Startpris
3,8 km
Afstand til strand
Under opførelse
Byggestatus

Projektanalyse

Beliggenhed

Beliggende på den sydvestlige Costa del Sol, ligger udviklingen tæt på kysten og inden for et byområde med bekvemmeligheder i gåafstand. Dens position tilbyder en balance mellem adgang til strande og nærhed til Mijas-bjergets attraktioner, idet den drager fordel af regionens infrastruktur.

Plantegning

Calanova Collection er designet til købere, der søger komfort og eksklusivitet, og tilbyder moderne lejligheder med rummelige terrasser, fuldt udstyrede køkkener og luksuriøse badeværelser. Kompleksets faciliteter, såsom swimmingpool, spa og fitnesscenter, opfylder behovene hos en aktiv og afslappet livsstil.

Projektstatus

Projektet er i øjeblikket under opførelse med forventet levering i fjerde kvartal af 2026. Købere erhverver en ny ejendom og drager fordel af de nyeste byggeteknikker og design, der sikrer energieffektivitet og moderne komfort.

Vigtige bemærkninger

Projektet kan opleve begrænset vintersol i visse områder, og afstanden til stranden kræver transport. Byggeriet foregår i faser, hvilket kan påvirke oplevelsen af de indledende fællesområder.

Livsstil & omgivelser

Denne udvikling er velegnet til købere, der søger en primær eller sekundær bolig af høj kvalitet på Costa del Sol, med fokus på middelhavslivsstilen. Den er egnet for golfspillere, givet dens nærhed til flere baner, og for dem, der værdsætter ferieresort-faciliteter og panoramaudsigt. Den repræsenterer også en investeringsmulighed for dem, der søger ejendomme i områder med turist efterspørgsel og potentiale for værdistigning. Tilgængeligheden af lejligheder med privat have eller rummelige terrasser passer til familier eller par, der nyder uderum og udendørs liv.

Byggekvalitet & materialer

Lejlighederne i Calanova Collection er kendetegnet ved deres høje specifikationer og moderne finish. Køkkenerne er fuldt udstyrede med Bosch-apparater og inkluderer bordplader i kompakt kvarts. Badeværelserne har Hansgrohe-armaturer og indbyggede cisterner. Ydre vinduesrammer sikrer termisk og akustisk isolering med dobbeltglas. De motoriserede aluminiumspersienner og store keramiske fliser i hele boligen, inklusive terrasserne, bidrager til et moderne og funktionelt design. Indvendig tømrerarbejde har hvidlakerede døre og modulære skabe.

Omgivelser & livsstil

Pris & ledighed

Udbuddet af lejligheder i Calanova Collection starter fra €510.000 op til €710.000. Prisintervallet afspejler variationen af typologier og placeringer inden for udviklingen, herunder lejligheder med 2 og 3 soveværelser samt penthouselejligheder. Priserne indikerer den aktuelle markedsværdi for nybyggede ejendomme i dette eftertragtede område af Costa del Sol, idet der tages højde for luksusfinish og tilgængelige faciliteter.

€510.000
Startpris
2
Soveværelser
2
Badeværelser

Omgivelser & livsstil

Calanova Collection præsenterer sig som en moderne urbanisering i Mijas, der sigter mod at tilbyde en livskvalitet. Nærheden til anerkendte golfbaner, såsom Calanova Golf Club kun få minutters gang væk, sammen med udsigt over Middelhavet og bjergene, definerer dens tiltrækningskraft. Lejligheder med 2 og 3 soveværelser er fordelt i lav-etagers bygninger, integreret i fælles haver. Stuelejlighederne har private terrasser og haver, mens de øverste etager og penthouselejlighederne tilbyder rummelige terrasser og solarier med panoramaudsigt. Urbaniseringen omfatter faciliteter som swimmingpool, spa, fitnesscenter og golfsimulator, der fremmer en aktiv og eksklusiv livsstil i et sikkert og kontrolleret miljø.

Beliggenhed & omgivelser: Mijas

Omgivelser & tilgængelighed

Livet i Calanova Collection udspiller sig i et etableret bymiljø i Mijas, med adgang til væsentlige bekvemmeligheder i gåafstand. Nærheden til tjenester som supermarkeder (1,9 km), apoteker (2,3 km) og sundhedscentre (10 km) letter hverdagen. Adgangen til socialt og kulturelt liv suppleres af nærheden til restauranter (6 i en radius af 2 km) og den livlige kyst ved La Cala de Mijas. Den omkringliggende natur, med udsigt over bjergene og havet, tilbyder muligheder for udendørs fritid.

Kort & beliggenhed

Udviklingen er beliggende i Mijas, et fremtrædende område på Costa del Sol, kendt for sin kombination af kystliv og bjergstemning. Positionen tilbyder udsigt mod Middelhavet og de omkringliggende bakker, med tæt adgang til golfbaner og strande.

Aerial view of a coastal town with a beach and clear blue sky.
Områdeguide: Calanova Golf Mijas

Tilgængelighed & faciliteter

Playa de los Boliches 3,8 km
Malaga-Costa del Sol (AGP) 18 km
Gibraltar (GIB) 78 km
Fuengirola 3,6 km
Carvajal 5,1 km

Beliggenheden tilbyder god forbindelse: Málaga-Costa del Sol lufthavn ligger ca. 18 km i luftlinje, og togstationerne i Fuengirola (3,6 km) og Carvajal (5,1 km) letter transporten. Med 8 offentlige transportlinjer og 69 stoppesteder er mobilitet mulig uden bil til visse behov, selvom et privat køretøj forbedrer tilgængeligheden. Strande som Playa de Mijas ligger 2,9 km væk, og komplekset ligger tæt på flere golfbaner (Par 3 Course ved 2,3 km).

Kilde: CTAN, Overpass/OSM

Natur & klima

3886
Solskinstimer
4
Badesæson (måneder)
106m
Højde
17.9°C
Gns. temperatur
2.7%
Hældning til stranden

Mijas nyder et middelhavsklima med en gennemsnitlig årlig temperatur på 17,9°C og cirka 3.886 solskinstimer om året, hvilket muliggør omfattende nydelse af udendørs aktiviteter. Svømning i havet er muligt i ca. 4 måneder med havtemperaturer over 20°C. Højden på 106 meter over havets overflade og en let hældning mod kysten (2,7%) bidrager til udsigten og den naturlige dræning, selvom vintersolens eksponering kan være begrænset i visse retninger.

Kilde: Open-Meteo

Strande & fritid

Strande & kyst

  • Playa de los Boliches 3,8 km
  • Playa de San Francisco 3,8 km
  • Playa Torreblanca-Carvajal 4,1 km
  • Playa de Santa Amalia 4,2 km
  • Playa del Castillo 4,6 km
  • Calahonda (Riviera) Blue Flag

Golfbaner

  • Campo Los Lagos 2,2 km
  • Campo Los Olivos 2,4 km
  • Cerrado del Aguila Golf 4,6 km
  • Santana Golf & Country Club 5 km

Den nærliggende kyst tilbyder adgang til strande med Blå Flag, såsom Calahonda (Riviera) og El Chaparral, få kilometer væk. For golfentusiaster er der flere anerkendte baner i nærheden, herunder Par 3 Course (2,3 km) og Campo Asia (3,0 km). Området har også en række sportsfaciliteter, såsom tennis- og padelklubber samt sportscentre, der fremmer en aktiv livsstil.

Kilde: Overpass/OSM, Junta de Andalucía

Beliggenhed i regionen

Calanova Collection ligger i Mijas, en del af den vestlige Costa del Sol i provinsen Málaga. Det er strategisk placeret mellem den dynamiske kyst ved Fuengirola og charmen ved Benalmádena, og ikke langt fra Marbellas eksklusivitet. Denne beliggenhed giver adgang til Costa del Sols mangfoldighed, fra kystbyernes travlhed til roen i de hvide bjerglandsbyer som Mijas Pueblo, og tilbyder en komplet oplevelse af regionen.

Projektdetaljer

Projekt Calanova Collection
By Mijas
Region Costa del Sol
Startpris €510.000
Soveværelser 2
Badeværelser 2
Boligareal 72 m²
Pris pr. m² €7.083 / m²
Område Costa del Sol
Terrasse 29 - 187 m²
Parkering Ja
Have Ja
Pool Ja
Afsluttet Q4 2026
Matrikelreference 6722107UF4462S0001OH
Energimærke B
Publiceret 2026-05-11

Ref: CS590458

Overblik

  • Lejligheder med 2 og 3 soveværelser i Mijas med luksuriøse finish.
  • Privilegeret beliggenhed med hav- og bjergudsigt, tæt på golfbaner.
  • Kompleksfaciliteter: swimmingpool, spa, fitnesscenter og golfsimulator.
  • Nybyggeri med forventet levering i Q4 2026.
  • Adgang til strande og bymæssige faciliteter, med god forbindelse til Málaga lufthavn.

Regional sammenligning

Sammenlignet med nærliggende projekter som Célere Delmar 2 (fra €357.700) og Celere Sunrise (fra €412.100), positionerer Calanova Collection sig i et højere markedssegment med priser fra €510.000. Mijas Seaviews tilbyder lignende startpriser (€538.800), hvilket indikerer et sammenligneligt markedsinterval for ejendomme med lignende karakteristika i området. Calanova Collection adskiller sig ved sine omfattende ferieresort-faciliteter, herunder spa, golfsimulator og umiddelbar nærhed til Calanova Golf Club, elementer der retfærdiggør dens højere pris og tiltrækker en køber, der søger en eksklusiv og komplet livsstil.

Ofte stillede spørgsmål Om dette projekt Calanova Collection

Tilbyder projektet sollys året rundt?
Projektets orientering er sydvest. Selvom Costa del Sols klima giver mange solskinstimer, kan direkte eksponering om vinteren være begrænset i visse dele af bygningen og på bestemte tidspunkter af dagen, på grund af solens position og potentiel skygge fra nabobygninger eller terrænet.